Powrót

04 października 2022
Ernest Jezionek, Z miasta

Autentyczność

Podobno

książka jest trudna, opowiadania nie należą do łatwych i przyjemnych, a bohaterowie zbyt często umierają. 

"Z miasta" nie jest ani trudna ani smutna. Jest autentyczna.

Nie ma to nic wspólnego z  oryginalnością czy prawdomównością. Wiąże się z przytomnością, na którą jako ludzie jesteśmy skazani. To nas przeraża i dlatego próbujemy przed nią uciec. Jedni nazywają to trwogą a inni absurdem istnienia. Mówiąc ogólnie,  to świadomość ludzkiej egzystencji. 

Być autentycznym bądź nie - to dwa bieguny, między którymi poruszamy się codziennie. Dwa bieguny prawdy, z których nie zdobędziemy żadnego z nich. Na żadnym z nich nie zagościmy dłużej niż chwilę, lecz to nie jest najważniejsze. Liczy się droga w dół i w górę. Upadamy, bo wciąż się wznosimy, żyjąc uważnie i przejrzyście. Każda myśl, która towarzyszy wzlotom i upadkom jest zdecydowaniem, w którym odkrywamy własną egzystencję taką, jaką jest. Bez uników nadziei i ucieczki z przerażenia własną życiową kondycją, mamy szansę odnaleźć to, co skrywa się w prześwicie - pomiędzy odchodzącym mrokiem nocy i pierwszymi promieniami słońca. 

Dlatego też mówić, że coś jest smutne i trudne, to tak, jakby zamknąć się na świat, który jest byciem tego, co się w nim zjawia; byciem tego, czego jesteśmy świadomi. 

 

E. Jezionek, Z miasta - recenzja

Czytadło - Recenzja

ERNEST JEZIONEK

Z MIASTA

WYDAWNICTWO OFICYNKA

 

„Kucam w trawie, otoczona bezimiennymi cokołami. Sterczą z nich zardzewiałe pręty, a obok – wśród porzuconych puszek i butelek po piwie – leżą w bluszczu kawałki połamanych nagrobków. Z trudem można odczytać wyryte gotycką czcionką nazwiska: niemieckie, polskie i żydowskie – kamienne wizytówki zapomnianych gdańszczan.”


„Z miasta” jest zbiorem dziewięciu krótkich opowiadań, które nawiązują do starej rubryki, drukowanej w przedwojennej „Gazecie Gdańskiej”, która już nie istnieje, a ludzie i wydarzenia minionego czasu zostali wymazani przez historię i zapomniani przez miasto. Bohaterami opowiadań są ludzie, którzy zagościli na chwilę w świadomości gdańszczan pozostawiając po sobie osobiste przedmioty jak znoszone rękawiczki, stara maszyna do pisania czy wysłużony holownik z duszą. Ernest Jezionek w swoich opowiadaniach stara się nadać im nowe życie, aby zostali w naszej pamięci i pamięci gdańszczan na dłużej.


Autor zabiera nas do przeszłości, do międzywojennego Gdańska, gdzie panują ciężkie czasy, bieda, smutek, prześladowania, niesprawiedliwość oraz czająca się za rogiem śmierć.

„Mówił, że człowiek pozostawia ślad na drodze. Sypią się z niego okruchy życia, osiadają z kurzem między kamieniami. Tam są wspomnienia i emocje, wszystko, co z nas opadło.”

Po każdym człowieku pozostaje wiedza i mądrość zapisana w pamięci miejsc, ulic, czy przedmiotów, które po sobie pozostawili, które były świadkami historii i toczącej się tragedii, ci, co ich znali pamiętają i przekazali ich historię dzieląc się wspomnieniami, a inni snują o nich opowieści jak autor w swojej książce. I choć opowiadania nie należą do łatwych i przyjemnych pozostawiają po sobie ślad w naszym sercu. Mogą one być dużą inspiracją również dla poetów, którzy lubią pisać o przemijaniu, tęsknocie, nostalgii, ponieważ każde opowiadanie wyzwala w nas wiele emocji, trzeba się na chwilę zatrzymać i przemyśleć pewne rzeczy w ciszy i spokoju.

„W zakurzonym futerku zobaczysz ślady rąk, a w wytartym nosku odcisk ust. W tym wszystkim nie znajdziesz czasu, bo dla mnie jest zawsze teraz. Nie wiadomo, gdzie się zaczynam i gdzie kończę, zawieszona w jednoznaczności zdarzeń. Uparcie trwam i pamiętam, podczas gdy ludzie chorują na zanik pamięci. Więc zabierz mnie, proszę.
Postaw na półce, a ja będę ci opowiadać, gdy kiedykolwiek spojrzysz mi w oczy.”



Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Oficynka.

Jagoda Buch.

Historie, które pozostawiają po sobie ślad


Książka "Z miasta" - zbiór opowiadań E. Jezionek, Z miasta Książka "Z miasta" - zbiór opowiadań

 

Get out media your home (©Ernest Jezionek. All rights reserved)

©Ernest Jezionek. All rights reserved.