Powrót

27 września 2022
Plakat - źródło Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Refleksja

By rzecz nie była zwykłym rupieciem

muszę znaleźć płaszczyznę współistnienia, muszę zdefiniować rzeczy na nowo; ujrzeć je takimi, jakimi są. Nie wystarczy percepcja, proste ujmowanie czegoś przedmiotowego, lecz apercepcja będąca współpercepcją, współujęciem przedmiotu przez podmiot. Nie jest możliwa, jeżeli nie ma mnie, który patrzy, więc zawieszam wzrok na rzeczy i w bezruchu tkwię wpatrzony. 

Obecność rzeczy ujawnia się dzięki temu, co oglądane w naoczności i pomyślane w myśleniu, lecz komu się on prezentuje? Czy jest to przypadkowe „JA” z moimi zachciankami, pragnieniami i zapatrywaniami, czy pewne „JA”, które odkładając wszystko co „subiektywne”, pozwala samej rzeczy być tym, czym ona jest? 

Narzucam siebie światu, bo inaczej nie potrafię. Ma być plastyczny w formie, bym mógł modelować moje cele. Zasadniczo jest obszarem zarządzania, podporządkowania zawierających się w nim bytów mojemu ego. "JA" jako ten, który przedstawia sobie byt, zamienia go w przedmiot, bo jest we mnie pewność, że wiem, co jest naprawdę. Wszystko w tym pokoju jawi się wtedy jako zasoby do wykorzystania. Stają się nietrwałymi i wątpliwej jakości „pseudorzeczami”. Stają się rupieciami. Tracą swoją tożsamość metafizyczną i bledną, a mój egzystencjalny cień znika. Nie jest to cień rzucany wedle mojej woli; w świetle bijącym od krążących wokół rzeczy cień wlecze mnie ku własnemu odkrywaniu.

Bez rzeczy nie istniałbym, zawieszony w próżni, pozbawiony refleksów odniesienia do swego bytu. Będąc każdorazowo tymi oto - w tym pokoju i w tej chwili - tkwię razem z nimi jak obraz martwej natury, odprysk niemego życia. Pod materialną powłoką płótna i drewna namalowane skrywają symboliczne znaczenia łączące to, co widzialne z tym, co nieobecne.

Rzeczy przechodzą we mnie, a ja w rzeczy - oto chwila narodzin podmiotu i przedmiotu z nieprzejrzystości codziennego widzenia.


Refleksja po spotkaniu autorskim, które odbyło się  w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece na Suchaninie.

Dziękuję za zaproszenie i możliwość kreatywnej dyskusji na temat roli rzeczy w życiu. 

 

 

E. Jezionek, Z miasta

 

Następne spotkanie już za miesiąc - 13.10.2022 godz. 17:00

Spotkanie Autorskie w Bibliotece Oliwskiej

 


Książka "Z miasta" - zbiór opowiadań E. Jezionek, Z miasta Książka "Z miasta" - zbiór opowiadań

Get out media your home (©Ernest Jezionek. All rights reserved)

©Ernest Jezionek. All rights reserved.